Sağlık Turizmi Antalya’da Buluştu

Sağlık Turizmi Antalya’da Buluştu

Sağlık Turizmi Antalya’da Buluştu

Bu yıl ilki düzenlenen HESTOUREX, 150 ülkeden 4000 katılımcı ile rekor kırdı. 

İstanbul Cerrahi Hastanesi’nin de katıldığı ve turizm sektörüne ciddi katkı sağlayacağı düşünülen organizasyona gösterilen büyük ilgi, ülkemiz adına haklı bir gurur kaynağı oldu.

Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Ekonomi, Spor, Sağlık, Kalkınma, Kültür ve Turizm Bakanlıklarınca desteklenen HESTOUREX, aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşu tarafından da ilgiyle takip edildi. 6 – 9 Nisan tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleştirilen fuar ile tüm dünyaya Antalya’da turizmin 12 ay sürdüğü vurgulandı. Fuarda konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, “Antalya’yı dünya sağlık ve spor turizmi merkezi yapmak için farklı segmentlere hitap eden yatırımlar yapıyoruz. Bunu sürdürülebilir bir hale getirmemiz gerekiyor. Antalya’nın sağlık turizminde artık merkez olması lazım. Marka üniversitelerimiz var, araştırma hastanelerimiz var. Kalp hastalıkları, kanser tedavileri ve organ nakilleriyle ilgili orta ve uzun vadeli tedavilerde de öne çıktığımız aman bunu rahatlıkla başarabiliriz. Turizmde birkaç sektöre bağlı kalmamamız lazım. Türkiye sağlık turizminde dünyanın en donanımlı ülkesi durumundadır. Maliyet bakımından en rekabetçi ülkeyiz” dedi.

Dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilen HESTOUREX fuarı ile kısa vadede 150 milyar liralık alım yapılması bekleniyor. 2018 yılında tekrarlanacak fuar, 175 ülke katılımı ile 5000 alım heyetini buluşturmaya hazırlanıyor.

İstanbul Cerrahi Hastanesi, Hestourex’de Avusturya,İsviçre,Yunanistan,Kırgızistan,Uganda,Kazakistan,Azerbaycan,Ukrayna,Rusya,İran,Malezya ve Hindistan’dan alıcılar ve çeşitli temsilcilerle bir araya gelerek işbirliği yapmak üzere masaya oturdu.

  • Paylaş
Görüntüleme