Ortopedi Ve Travmatoloji
TR
  • TURKISH TURKISH
  • ENGLISH ENGLISH
TR

Ortopedi Ve Travmatoloji

Alanında bölgenin referans merkezi olan İstanbul Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, tüm yaş gruplarında oluşabilecek travma; hasar, kırık, iş veya trafik kazası, düşme, özellikle spor yaralanmalarında, çocuk ortopedisinde, el-el bileği, ayak-ayak bileği cerrahisinde uzman hekimleri ve teknolojik donanımıyla 7/24 hizmet sunmaktadir. Gerektiğinde uluslararası konsültasyonlarla da tedavi hizmeti sunan Klinik, bilimsel dosyalama sistemiyle hastalarına pek çok kolaylık sağlayabilmektedir.

Ortopedik Tanı ve Tedavide Özellikle Uzmanlaştığımız Alanlar;

Artroskobik Cerrahiler
İstanbul Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klinği, profesyonel sporculardan ev hanımlarına kadar geniş bir yelpazede diz, omuz, ayak bileği, kalça artroskobileri; bağ, kıkırdak, menisküs, tendon operasyonları, kıkırdak nakilleri; kadavradan menisküs, bağ, kıkırdak nakilleri gibi teknikleri uygulamaktadir. Klinikte, ön çapraz bağ operasyonları, tekrarlayan omuz çıkıkları, omuz tendon yırtıkları, kalça eklemi kıkırdak-sıkışma hastalığı gibi nadir yapılan artroskobik cerrahileri de gerçekleştirebilmektedir.

Protez Cerrahisi
Omuz, kalça ve diz protezleri (Eklemin yapay parçalarla değiştirilmesi) İstanbul Cerrahi Hastanesi’nin "laminar air flow" lu ameliyathanelerinde, uzman ortopedi uzmanları tarafından yapılmaktadir.

Kemik Uzatmaları ve Kemik Deformiteleri
Tedavisi çok zor, uzun zaman alan, ileri teknik, teknoloji ve deneyim gerektiren tedavi yöntemleridir. İstanbul Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları bu alanda da başarılı tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Travma 
Kırık, çıkık, iskelet sistemi adele, tendon ve bağ yaralanmalarında hızlı ve iyi sonuç etkili tedavi yöntemleri ile mümkündür. Ameliyat gerektirmeyen durumlarda erken yük vermeye ve adele fonksiyonuna izin veren, kaşıntı ve alerji yapmayan, kolayca banyo hatta denize-havuza girme olanağı veren yeni alçılama tenikleri de uygulanmaktadir.

El ve Mikro Cerrahi
El ve el bileğine dair tüm ağrılar, yaralanmalar ve kırıklar uzman hekimleri tarafından tedavi edilmektedir. Replantasyon gibi zorlu ameliyatlar da gerçekleştirilebilmektedir. Sık görülen el hastalıklarına dair tüm tedaviler de yapılabilmektedir.
•Karpal Tünel Sendromu
Karpal kanal sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu olusmaktadir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bu hastalığa, daha çok 40 yaş üzerinde rastlanmaktadir. Son yıllarda bilgisayar kullanımının artması ile bu yaşın öne çekildiğini söylemek mümkündur. Karpal tünel sendromunun ilk belirtileri; parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadir. Teşhis konduktan sonra kesinle cerrahi müdahale gerekmektedir.
•Tetik Parmak
Tendonun avuç içinde sıkışması ile meydana gelmektedir. Baş ve yüzük parmağında görülen bu sorun sırasında parmakta ani bir kilitlenme görülmektedir. Erken dönemde yakalanırsa kortizon tedavisi uygulanmaktadir. Gerekli görüldüğü hallerde cerrahi operasyon yapılmaktadir.
•Tenisçi Dirseği
Tenisçi dirseği olarak bilinse de sadece tenis oynayanlarda görülmemektedir.  El ve el bileğinin aşırı kullanımı sonucunda ön kol kaslarının gerilimi ile ortaya çıkmaktadir. Kortizon tedavisi ve bandaj uygulamaları yapılmaktadir. Sonuç alınmadığında ameliyat ile çare bulunmaktadir.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi
Çocuklarda, erişkinlerde ve sporcularda ayak ve ayak bileği problemleri, yeni ve eski kırıklar, diyabetik ayak ve ayak deformiteleri (Şekil bozuklukları), düz tabanlık, nörolojik ayak deformiteleri tüm detaylarıyla tedavi edilmektedir. Ayak bileği protez ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Ayak bileğine uygun vakalarda protez ve deformite düzeltmeleri de yapılmakta, ayak bileği kireçlenmeleri tedavi edilebilmektedir. İlerlemiş vakalarda hastanın lezyonuna göre açık ameliyat ile tedavi gerçekleştirilebilmektedir.
İstanbul Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği aynı zamanda ön ve arka ayak bileği artroskopisini dünya standartlarında Türkiye’de yapmaya başlayan önemli bir referans merkezidir.

Bölüm Doktorları