Göz Sağlığı Ve Hastalıkları
TR
  • TURKISH TURKISH
  • ENGLISH ENGLISH
TR

Göz Sağlığı Ve Hastalıkları

Alanında referans merkezlerinden biri olan İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde başta lazer tedavileri olmak üzere çocuk ve yetişkinlerde lasik tedavisi ile görme bozuklukları, katarakt, şaşılık, glokom, retina, oküloplasti gibi her türlü göz operasyonu deneyimli bir kadro ve son teknolojik yöntemlerle başarıyla uygulanmaktadır.

Lazer Tedavilerinde Öncü
Göz kusurlarının giderilmesinde kullanılan Excimer Lazer’i Türkiye’ye getiren ve 70.000’i aşkın hastayı tedavi eden uzman ekip tarafından tüm lazer tedavileri İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde başarıyla uygulanmaktadır.
Günümüzde kırma kusurlarının düzeltilmesinde yaygın ve tercih edilen yöntem “Lasik” tir. Lazer tedavisi sonrası 6 ila 12 numaralar arasında olan miyoplar yüzde 95 oranında, 6 numaraya kadar olan miyoplar ise yüzde 97 oranında “0”a yakın bir numaraya düşerek ve hasta gözlük veya lens kullanmayacak hale gelmektedir. Kalıcı bir tedavi olduğu için ileride numaralar yeniden gelmemektedir. Astigmatların tümü de lazerle tedavi edilebilmektedir. 7 numaraya kadar olan hipermetroplarda da lazer tedavisi sonrası 100 hastanın 95’ inde gözlük kullanması gerekmeyecek (Bir numaranın altına) seviyeye düşmektedir.
Ayrıca klinikte, çok yeni geliştirilen bir teknik sayesinde 25 numaraya kadar miyop ve 7 numaraya kadar astigmatlarda, ayrıca 40 yaş üstü yüksek miyobu olan hastalarda yakını bozmadan uzak görmeyi düzelten yeni teknoloji “göz içi lensleri” kullanılmaktadır.

Yaşa Bağlı Yakını Görme Sorununa Karşı Supracor Tedavisi
Presbiyopi, insanlarda genellikle 40 yaşından sonra oluşan, yaşa bağlı yakını görememe kusurudur. Supracor da presbiyopinin, yani yaşa bağlı olarak bozulan yakın görüşün düzeltilmesini sağlayabilen bir işlemdir. Yine ülkemizde ilk olarak İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’nde  yapılan bu işlem esnasında gözün dış yüzeyine excimer laser uygulanılarak kornea nazikçe yeniden şekillendirilebilmektedir. Supracor uzak görüşü bozmadan, hem uzak hem de yakın görmeyi tek seansta düzelten güvenli, etkili ve yeni bir yöntemdir. Supracor tedavisinin amacı, günlük hayatta karşılaştığımız gazete, bilgisayar, kitap, cep telefonundaki yazılar ile saat, hatta ilaç prospektüslerindeki çok küçük yazıları bile gözlüksüz okuyabilmek için yakını görme gücünü iyileştirmektir.

Hastaları Rahatlatan Yeni Lazer Tekniği: Vitreolysis
Göz içinde uçuşan cisimler, bazı insanlarda yaşam kalitesini çok fazla düşürebiliyor. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan uçuşan cisimler, çoğu insanda olmasına karşın bazı kişilerde çok daha yoğun bir şekilde ve görmeyi azaltacak derecede görme aksı üzerinde seyretmektedir. Kişiyi ileri derecede rahatsız ederek görme oranını düşürebilmektedir.
Lazer teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte, artık kişiyi ciddi şekilde rahatsız edebilecek bu uçuşan cisimleri “Vitreus” denilen gözün içindeki sıvıda lazerle buharlaştırıp yok edilebilmektedir. Lazer Vitreolysis yöntemi İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’nde hastalara ayakta uygulanabiliyor ve başarı oranı da oldukça yüksektir. Uçuşan cisimler özellikle katarakt ameliyatlarından sonra bazı durumlarda artabilmektedir. Özellikle bu sorunu gidermek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Ancak katarakt ameliyatı olmamış kişilerde de yaşam kalitesinde ciddi bir düşme yaratıyorsa ya da kişinin psikolojisini bozacak düzeydeyse bu lazer yöntemi uygulanabilmektedir.

Katarakt 
İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’ne katarakt şikayetiyle başvuran hastaların %90’ına multifocal göz içi lensi takılmaktadir. Bu oran Avrupa ve Türkiye için oldukça büyük bir başarı, çünkü söz konusu lensler özel bir uzmanlık deneyimi gerektirmektedir. Klinikte uzman ekip ve donanım eşliğinde dünyanın en iyi marka lensleri kullanılmaktadir.

Katarakt Operasyonlarında Önemli Yenilik: Damlasız Katarakt Ameliyatı
Gözün renkli kısmının hemen arkasındaki mercek, göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlamaktadir. Işığın sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak olması şart. İşte bu saydam mercek çeşitli nedenlerle bulanıklaşırsa bu duruma katarakt adı verilmektedir. Katarakt artık eskiden olduğu gibi ileri yaş problemi değil. 50-59 yaş aralığındaki kişilerin yarısında görülebilmektedir.
Teknolojinin ilerlemesiyle artık daha da konforlu hale gelen katarakt operasyonlarında bir büyük yenilik İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’nde uygulanmaktadir. Bu yöntem sayesinde katarakt operasyonu olan hastalar artık ameliyattan sonra bir ay süreyle kullandıkları çok sayıda damladan kurtulabilmektedirler. Damlasız Katarakt Cerrahisi (Transzonuler İntravitreal Enjeksiyon) olarak bilinen bu tedaviyle operasyon sırasında göz içine enjekte edilen, uzun etkili özel bir antibiyotik kortizon karışımı sayesinde hastalar, operasyon olduktan sonra damla bile kullanmadan ertesi gün tamamen eskisinden daha konforlu halde görebilmektedirler. Bu yöntem, damla kullanan hastalarla kıyaslandığında enfeksiyon riski, retinal ödem gelişme riskini azaltmaktadir. Ameliyat sonrası tedavi düzenini belirgin olarak basitleştirerek, damlalara karşı oluşabilecek yan etkileri de azaltılmaktadır.

Bölüm Doktorları